Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 157 | 16 050 | 15 786 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 875 | 2 215 | 6 067 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 564 | 35 122 | 20 169 |
| Årets resultat (tkr) | 5 201 | 32 922 | 18 434 |
| Summa tillgångar (tkr) | 130 247 | 126 666 | 159 432 |
| Antal anställda | 3 | 4 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 8 157 | 16 050 | 15 786 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 875 | 2 215 | 6 067 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 7 564 | 35 122 | 20 169 |
| Årets resultat (tkr) | 5 201 | 32 922 | 18 434 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 121 363 | 109 415 | 154 194 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 8 884 | 17 251 | 5 238 |
| Tillgångar (tkr) | 130 247 | 126 666 | 159 432 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 77 123 | 71 921 | 38 999 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 29 952 | 16 598 | 70 383 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 23 173 | 38 146 | 50 050 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 130 247 | 126 666 | 159 432 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 | 4 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 719 | 4 013 | 7 893 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 23.0% | 13.8% | 38.4% |
| Soliditet | 59.2% | 56.8% | 24.5% |
| Kassalikviditet | 38.3% | 45.2% | 10.5% |
Midaq Industry AB ingår i en koncern med 48 bolag. Koncernmoderbolag är Midaq AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet.